Príbehy - 16. časť - Mimozemšťania a Deň nezávislosti

Film Pavučina snov obsahuje výťažok prvkov použitých vo viacerých amerických filmoch – inváziu mimozemšťanov, parazitizmus z Votrelca, ovládanie mysle z Matrixu. Najviac sa však podobá na 5. element preberaný v minulej časti. Na zem síce nedopadá žiadna kométa, alebo planéta, ale kozmická loď s mimozemskými netvormi, ktorí sa snažia ovládnuť Zem. Trojprsté príšery na to používajú zaujímavú techniku. Neútočia zbraňami, ale vezmú na seba podobu, akú očakávajú, že chceme vidieť a snažia sa vytvoriť v ľuďoch ľútosť. Keď sa ich potom ľudia ujmú, nakazia ich svojimi larvami, ktoré sa vo vnútri ich tiel vyvíjajú. Konečné štádium vývoja larvy sa podobá na hnačku. Keď sa larvy dostanú cez konečník z tela von, okamžite kladú vajíčka, z ktorých sa liahnu nové larvy. Černoch sa tam tiež objaví, hoci nie ako prezident, ale ako veliteľ vojenskej jednotky, ktorá má za úlohu izolovať oblasť pristátia. V nej sa ocitnú štyria priatelia, aby si užili víkend na lesnej chate a pospomínali na staré dobré časy i na svojho ďalšieho kamaráta. Je to mentálne zaostalý Daditz, ktorého kedysi zachránili pred partiou chuligánov. Odvtedy sa stali priateľmi. Majú pocit, akoby Daditz nebol ani človek, pretože je veľmi dobrý a naučil ich aj rôzne podivné veci, ako je napríklad telepatia. Urobí pre nich aj pavučinu snov.

Je tvorená štyrmi kruhmi s jedným veľkým kruhom uprostred, ktorý má predstavovať štyroch kamarátov s Daditzom uprostred. Je to rovnaká symbolika ako v 5. elemente. Štyri elemnety sú samozrejme štyri živly – oheň, voda, zem, vzduch, z ktorých je podľa starovekých kozmológií vytvorený svet. Vyzerá to tak, že staré národy si to len tak vymysleli, aby si nejako zdôvodnili skutočnosť, ale naša veda zistila, že vo vesmíre naozaj existujú štyri základné sily a to gravitácia, elektromagnetická sila a nakoniec silná a slabá jadrová sila. My tak vlastne len znovu objavujeme to, čo naši predkovia už dávno vedeli. Daditz spomína aj akéhosi pána Šedého a neskôr pochopia, že ich vlastne chcel pripraviť na budúcnosť. Na chate ich totiž napadne mimozemšťan a ovládne telo jedného z nich, aby sa takto nepozorovane dostal von z karantény. Snaží sa dostať k zdroju pitnej vody, aby mohol nakaziť celý svet. Zabráni mu v tom však práve Daditz, ktorý ako sa neskôr ukáže je tiež mimozemšťan. Je v ňom viac, ako na prvý pohľad vyzerá. Zachráni celý svet, ale za cenu svojho života. Deň nezávislosti je príbeh o hrozbe zničenia USA i celého sveta v asi najvýznamnejší deň roka pre Američanov. Zem napadne mimozemská civilizácia, ktorá ako kobylky tiahne od planéty k planéte a využíva ju, kým sa nevyčerpajú všetky zdroje. Detektor programu SETI pre vyhľadávanie mimozemských civilizácií zachytí umelý signál. Zistí sa, že príchádza z Mesiaca, kde sa objaví obrovská materská loď mimozemšťanov.

Z nej sa oddelia menšie lode, ktoré si to namieria nad najväčšie svetové mestá. Odborník na telokomunikácie David Levinson zistí, že votrelci využívajú ich vlastný satelitný systém na komunikáciu medzi loďami. Ak chceme riadiť koráby, ktoré sú na druhej strane zemegule, nemôžeme to urobiť priamo, pretože Zem tieni signál. Využijeme preto satelity, ktoré sú hore na obežnej dráhe. David objavil vo vnútri ich systému tajný signál a zistil, že je to odpočítavanie. Toto je pre mňa najdôležitejší moment celého filmu. Umožňuje mi názorne vysvetliť ďalšiu možnú príčinu fenoménu predpovedania budúcnosti vo filmoch a rolu kinematografie. Ak existuje nejaká skupina, ktorá pôsobí za scénou a riadi svetové dianie, ako oboznámi svoje plány a odovzdá potrebné inštrukcie svojim členom, ktorí pôsobia po celom svete? Filmy sú na to ako stvorené. Tí, ktorí do toho nie sú zasvätení v nich vidia len nevinnú formu zábavy, ale zasvätenci v nich prečítajú správy, ktoré sú utajené a zároveň všetkým na očiach. Keď vyprší čas z lodí vyšľahnú smrtiace lúče a zrovnajú mestá so zemou. Letecký protiútok je neúčinný, pretože lode chráni neviditeľný štít. David preto nainfikuje materskú loď mimozemšťanov počítačovým vírusom, čo spôsobí výpadok štítov a spojené sily ľudstva zničia všetky lode. Vo filme Vojna svetov sa dej odohráva pravdepodobne tiež okolo 4. júla. Hlavná postava Roy má nastúpiť do práce štvrtého dňa v mesiaci, ktorý sa síce nespomína, ale dá sa vytušiť, že ide o júl.

Aj premiéra prebiehala cez predĺžený víkend okolo Dňa nezávislosti v roku 2005. Ľudstvo na začiatku 21. storočia žije s vierou, že je vládcom tejto planéty a ani netuší, že je už dávno pozorované. Študuje nás oveľa väčšia inteligencia, ako sme my. V tmavom, chladnom a nehostinnom kozme so závisťou sleduje našu Zem a dlhé roky, pomaly a trpezlivo uskutočňuje svoj plán na jej ovládnutie. Ľudstvo podobne ako v Dni nezávislosti nechce len dostať pod svoju kontrolu, ale úplne ho vyhubiť. Na to používa obrovské stroje – trojnožky, ktoré svojimi lúčmi likvidujú ľudí i budovy. Tých, ktorých nezničia chytajú, ale to len preto, aby z nich vysali krv. Zaujímal by ma fakt, prečo majú stroje len po tri nohy. Nikdy žiadne zviera na svete nemalo tri nohy. Keďže príroda nikdy nerobí nič len tak, môžeme usúdiť, že takéto usporiadanie asi nebude výhodné. Je to len náhoda, že majú filmoví útočníci iba tri nohy, alebo to má nejaký symbolický význam? Stroje boli dlhé roky ukryté pod zemou a čakali až nastal ich čas. Znova sa tu objavuje motív podzemia ako pri drakoch a jašteroch. Hneď ako sa dostanú na povrch, zničia kresťanský kostol. Trojnožky potom neúprosne postupujú a žiadna zbraň ich nemôže zastaviť, pretože sú takisto chránené nejakým ochranným poľom. To chráni posádky strojov pred raketami, nie však pred pozemskými mikroorganizmami. Inváziu tak rovnako ako v Dni nezávislosti zastaví vírus. Neviem teraz, kto koho kopíroval, pretože hoci bol Deň nezávislosti natočený skôr, Spielbergova Vojna svetov vychádza z románu, ktorý napísal H. G. Wells už v roku 1898. Bolo to vôbec prvé novodobé dielo, ktoré opisovalo inváziu mimozemšťanov. Zámerne som písal novodobé, pretože o pristáti prišelcov písali už starí Sumeri a tak Vojna svetov možno opisuje to, čo sa už dávno stalo. Aké posolstvo nám prinášajú tieto opisované diela? H. G. Wells mohol kritizovať imperializmus, keďže sám seba označoval za socialistu. Filmoví Američania odrazili inváziu a diváci boli určite radi, že ich hrdinovia nakopali votrelcom zadok. Keby tak tušili, že vlastne odsudzujú svojich predkov, ktorí tiež vďaka svojej technologickej prevahe zabrali indiánsku zem. Domorodcom nepomohli ani mikroorganizmy.

Práve naopak, vírusy boli tou najhoršou zbraňou, ktorú si so sebou Európania priniesli. Epidémie kiahní a iných chorôb, ktoré domorodí obyvatelia nepoznali vyhubili najmä v južnej Amerike viac ľudí ako pušky a meče. Je jedným z cieľov filmových autorov pohaniť amerických európskych predkov? Aby som bol spravodlivý, tak musím povedať, že aj Európa bola cieľom mnohých invázií z východu. Spomeniem Peržanov, Hunov, Arabov, Avarov, Maďarov, Mongolov a naposledy Turkov. Nebola ale európska expanzia vyvolaná pyramídovým ekonomickým systémom, ktorý sa potrebuje neustále rozširovať? Američania vďaka nemu dobyli svoju zem od Indiánov, teraz im však paradoxne hrozí to isté, čo sa stalo pôvodným obyvateľom. Najvýraznejším odkazom filmov je však to, že sme boli napadnutí a sme dokonca vyhladzovaní. Či sú útočníkmi doslovne mimozemšťania alebo je to metaforické označenie nejakej pozemskej skupiny nie je až tak dôležité. Ďalej je to nejaká katastrofická udalosť alebo teroristický čin na Deň nezávislosti, čo by Američanov kruto ponížilo. Miestom by mohol byť Washington. Niečo podobné sa už vlastne stalo 11. septembra 2001. Zničenie kostola môže znamenť rozpad katolíckej cirkvi alebo celého kresťanského náboženstva.

Autor : Gabriel Briňarský | Pridané : 05. 03. 2012 | Čítané : 1935x | << spať

VAŠE REAKCIE

- nemá žiaden komentár. Buďte prvý kto napíše komentár.
Ak chcete pridať komentár musíte sa prihlásiť