Touto otázkou sa zaoberali už mnohí, či už lekári alebo psychológovia, dokonca určite už aj rodičia niekedy premýšľali, aká je správna odpoveď. Tie sa totiž líšia, pretože niektorí ľudia sú zástancom spoločného spania, iní sú zase proti nemu.
Jasné však je, že máloktoré malé bábätko rado spí samo. Dôvod je jednoduchý – chcú byť pri mame a potrebujú ju cítiť vedľa seba. Niektorí ľudia sú striktne proti tomu, aby takéto malé dieťa spalo s nimi v posteli a všemožne sa ho to snažia čo najskôr odnaučiť. Trvajú na tom, aby si dieťa zvykalo na svoju vlastnú postieľku, poprípade sa hneď naučilo spať vo svojej vlastnej detskej izbe. otec s miminem.jpgJe jasné, že v podobných otázkach sa vždy nájde niekto, kto bude proti tomu a kto to vyslovene odmieta, avšak prečo to nevyskúšať? Takýto spôsob spania je naozaj vhodný vtedy, ak matka ešte dojčí. Počas noci je dieťa na blízku a jeho matka dokáže rýchlo zareagovať a rýchlo ho nakŕmiť. Možno sa v niekom mihne aj otázka bezpečnosti. Väčšina rodičov sa totiž obáva, že by svoje čerstvo narodené bábätko mohli priľahnúť. Avšak, ak sa dodržia všetky zásady bezpečnosti, dá sa to veľmi ľahko zvládnuť. Niektorí odborníci dokonca tvrdia, že spoločným spánkom detí s ich rodičmi sa dá predchádzať rôznym syndrómom.miminko.jpg
Myslím si, že by sa to malo vyskúšať aspoň na prvé mesiace života dieťaťa. Veď predsa deväť mesiacov bolo v pevnom spojení s matkou a v podstate zo dňa na deň sa od nej muselo odpojiť. Potrebuje cítiť lásku, chce byť spokojné a kde inde sa môže cítiť bezpečne ak nie pri svojich vlastných rodičoch? Časom a vekom určite samo pochopí, že musí spať vo vlastnej postieľke. Zvykne si na to a už nebude potrebovať spávať vedľa vás. Nebojte sa a aspoň to vyskúšajte. Za to predsa nič nedáte a detská izba s malou postieľkou v nej si na vaše dieťa ešte počká. Dajte mu čas a určite to všetko spoločne zvládnete. Veď ste predsa rodina.