Morské korytnačky sú skupinou obojživelníkov, ktoré sa vyskytujú vo všetkých oceánoch sveta s výnimkou polárnej oblasti

Morská korytnačka.jpg

Z 7 známych druhov morských korytnačiek je 6 vážne ohrozených. Hlavnými faktormi, ktoré znižujú počet morských korytnačiek, sú: pytliactvo, strata hniezdnych alebo kŕmnych oblastí, náhodný úlovok (nazývaný vedľajší úlovok), znečistenie oceánov a zmeny počasia (globálne otepľovanie).

 

Zaujímavé fakty o morských korytnačkách:

Morské korytnačky sú veľmi staré organizmy. Žijú na Zemi viac ako 220 miliónov rokov. Podarilo sa im prežiť zmeny počasia, ktoré zabili dinosaurov.

Ich telo je chránené hornou škrupinou zvanou pancier.

Na rozdiel od suchozemských korytnačiek nemôžu morské korytnačky skryť svoje hlavy a nohy vo vnútri škrupiny. Vďaka tomu sú zraniteľnejšie, keď prídu do styku s predátormi.

 

Morské korytnačky trávia väčšinu svojho života v oceáne. Samice sú na plážach viditeľné iba počas hniezdnej sezóny.

Počas hniezdnej sezóny sa samicavráti späť na tú istú pláž, kde sa narodila. Správnu pláž nájde aj po 30 rokoch neprítomnosti.

Korytnačka kladie vajcia do dier v piesku. Tieto „hniezda“ sa nedajú ľahko rozoznať, pretože ich korytnačka zakrýva ďalšou vrstvou piesku. V závislosti od druhu každé hniezdo obsahuje medzi 60-200 vajíčkami.

Korytnačka pod vodou.jpg

Teplota určuje pohlavie detských korytnačiek. Samica sa narodí, ak je teplota vajíčka vysoká, a samec, ak je teplota vajíčka nízka.

Mladé korytnačky sa v noci vyliahnu a pomocou mesačného svitu nájdu cestu k moru. Príliš veľa svetiel prichádzajúcich z pláže alebo z neďalekej cesty môže dezorientovať a zmiasť mladé korytnačky.

Morské korytnačky kráčajú pomaly po zemi, pretože ich plutvy sú prispôsobené na plávanie a nie na chôdzu. Sú to vynikajúci plavci, ktorí dokážu prejsť veľké vzdialenosti. Korytnačka môže cestovať z Indonézie do Oregonu 12 000 km.

 

Morské korytnačky nemajú zuby, ale ich ústa sú prispôsobené každému druhu jedla, ktoré bežne jedia. Zelená morská korytnačka je vegetarián, ktorý žerie morskú trávu, zatiaľ čo iné korytnačky jedia kraby, mušle, medúzy, morské uhorky. Morské korytnačky chytia a zjedia plastové vrece z vody, pretože to vyzerá ako medúza. Mohlo by to zabiť morskú korytnačku.