Všetky predsavzatia na nový školský rok už máte spísané a zavesené na chladničke? Mám na mysli tie pripomienky typu: sľubujem si, že s deťmi budem viacej tráviť čas, že sa s nimi budem pravidelne učiť a každý jeden deň si spolu prečítame rozprávku. Snažte sa aby práve tieto sľuby neostali zabudnuté ako tie novoročné, pretože to robíte pre svoje deti.kreslite si všetci spolu.jpg
Je jedno či máte doma škôlkara, školáka alebo vaše dieťa pôjde do jasieľ. Príprava do každej jednej inštitúcie je náročná. Fyzicky, psychicky a aj finančne. Myslite na to, že dieťa nepotrebuje zase toľko vecí, že na prvý školský deň miniete všetky svoje úspory. Veď sa môžeme tešiť, štát nám schválil sto euro na základne výdavky pre školopovinné deti. Smiešne je na tom, že len školská taška stojí päťdesiat euro a zápisne ani nehovorím. No lepšie aspoň niečo.
Čo vlastne dieťa potrebuje, aby  bolo pripravené zvládnuť svoju novú životnú úlohu? Papuče, písacie potreby, fľašku na vodu, tašku na učebnice alebo ruksak, nové tenisky a možno niekoľko kúskov oblečenia, nech aspoň prvé dni je oblečený v novom. Áno, veci zo zoznamu sa nakúpia, poplatky sa uhradia k dátumu splatnosti a aj harmonogram dňa máte ako tak zariadený.
Ale zamysleli ste sa niekedy aj na tom, ako sa môže cítiť vaše dieťa? Mám na mysli psychicky. Možno stres navonok neukazuje, lebo je trebárs omámený čarom nových vecí a hračiek, lenže viete čo sa s ním deje vo vnútri naozaj? To nikto nevie, pokiaľ vám to samo nepovie. U nás je to ešte o to horšie, lebo dcéra nevie rozprávať.prvý školský deň.jpg
Preto si napíšme veľkými písmenami na chladničku odkaz, že sa budeme zaujímať o naše dieťa, budeme sa ho pýtať, čo sa naučilo v škôlke, s kým sa rozprávalo v škole a akých má kamarátov. Nájdite si čas a nechajte dieťa vám zarecitovať riekanku a zatancujte si s ním Kolo, kolo mlynské. Nezabúdajte na to, že tieto chvíle strávené v kruhu rodiny pre dieťa znamenajú naozaj veľa a s láskou bude na školské časy spomínať aj vďaka rodičom, ktorí sa mu dostatočne venovali.