Názory odborníkov na kofeín sa rôznia a to i napriek tomu, že aktuálne patrí medzi najlepšie preskúmané potraviny. Faktom je, že viaceré kultúry ho poznajú ako svoju neoddeliteľnú súčasť.
Klady
- zvyšuje fyzickú výkonnosť pri cvičení
- zlepšuje koncentráciu a sústredenie
- pôsobí podporne pri dlhodobých výkonoch
- zvyšuje silovú výkonnosť
- dočasne zvyšuje metabolizmus a tak pomáha odbúravať tuky
- pomáha k zachovaniu rozumových schopností u staršej generácie
Zápory
Bohužiaľ, kofeín má aj nežiadúce účinky. Ak človek žije zdravo (nefajčí, nepije alkohol a športuje), až tri šálky denne by nemali byť problémom.
Pri zvýšenom príjme spôsobuje rôzne komplikácie. Najnovšie klinické testy nepotvrdili častú domnienku, že kofeín má vplyv na krvný tlak. I tak sa ale preventívne neodporúča piť kávu ľuďom s vysokým krvným tlakom. Rýchlo vypitá káva alebo prisilná môže byť príčinou malých infarktov. Malý infarkt tiež môže spôsobiť ľuďom, ktorí nie sú zvyknutí na kofeín.
Konkrétne káva však vplýva na celkové množstvo cholesterolu v krvi a to hlavne toho zlého. Instantná káva je však v tomto nevinne, problémy spôsobuje „turek“ zaliaty vriacou vodou. Vedci tento fakt vysvetľujú tvorbou špecifických zlúčenín v tureckej káve počas procesu zalievania. Tieto zlúčeniny bežne odstránime napríklad filtráciou.
Vedecky nebolo dokázané, že by sme kofeínom dokázali predchádzať rakovine. Rovnako nebolo dokázané, že jeho príjem by ovplyvňoval už vytvorené rakovinové bunky.
Kde všade sa nachádza?
Každý z nás určite vie, že sa kofeín nachádza v káve. Ďalej sa nachádza aj v čajoch (zelený aj čierny), v kakau, cocacole, kofole a je častou súčasťou takmer všetkých energetických nápojov. Kofeín sa nachádza aj v prípravkoch na cvičenie alebo tabletkách na sústredenie, ktoré využívajú hlavne študenti pri učení na skúšky.
Nebezpečná dávka je pre dospelého človeka niekde v rozmedzí 150-200mg v závislosti na váhe, čo zodpovedá piatim až šiestim espresso kávam odrody arabica.