Jazdenie na motorke, respektíve bezpečné a pohodlné jazdenie, sa nezaobíde bez potrebného doplnku, akým je správnaprilba. Následne si budeme môcť vychutnať jazdu tak, ako sa patrí a spoznáme ten skutočný zážitok bez nekomfortných prekážok, k akým sa radí napríklad nárazovosť vetra, ale takisto obavy z možného pádu či nárazu. Náraz a pád samozrejme hrozí aj v situácii, pokiaľ budeme mať na hlave prilbu, ale predsalen ide o niekoľkonásobne vyššiu ochranu a znížené riziko fatálneho úrazu, najmä pokiaľ vsadíme na kvalitnú značku a správne prevedenie typu vyklapacie prilby shark. Súčasných spoľahlivých prevedení, výrobcov a typov prílb je však samozrejme viac, a preto by sme sa mali rozhodovať aj na základe nášho typu jazdy, respektíve aj podľa toho, akú motorku vlastníme, aký terén, vzdialenosti a rýchlosť preferujeme.

bílá helma

Nehľadiac na finančnú otázku, ale na zdravie a bezpečnosť, tak je chyba, pokiaľ sa žiaľ mnohí začínajúci motorkári dopúšťajú vety, ktorá môže byť pre nich osudná: „ Ja s jazdením eštelen začínam, mne stačí jednoduchá, lacnejšia prilba“.

  • Nosiť najlacnejšiu a menej kvalitnú prilbu by si netrúfol ani profesionálny jazdec, ešte nie amatér, ktorého ochrana hlavy musí byť v podstate 100%-ná.

A dvojnásobne to platí v prípade, pokiaľ uprednostňuje rýchlejší a silnejší stroj. Kvalitná prilba je skrátka základ, bez ktorého by sme sa nemali pohnúť, a preto si by sme jej vhodný výber nemali podceniť. Zamerajme sa tak na pár dostupných typov.

vyklápěcí helma

Integrálna prilba sa rozhodne radí k tým najbezpečnejším, a to aj v prípade rýchlejšej jazdy alebo jazdy po diaľnici. Chráni celú tvár, a to aj nos a sánku.
Vyklápačka je bezpečnostným prevedením dizajnu podobná, no s tým rozdielom, že predná časť sa dá odklopiť, čím poskytuje o niečo praktickejšiu stránku.
Otvorená so štítom alebo tzv. jet  je ideálnym riešením pre skúter. Nechráni bradu, ale poskytuje ochranný štít napríklad pred dažďom, hmyzom, kamienkami, apod. Navyše v nej nie je také teplo.
Motorkosová prilba má šilt a predsunutú ochranu brady a je určená skôr k motokrosovým závodom alebo k jazde po enduro teréne.