Najvyšší súd USA v roku 1893 rozhodol, že paradajky patria k zelenine, napriek botanickej skutočnosti, že sú ovocím. Stručný Oxfordský botanický slovník poskytuje definíciu ovocia:
K ovociu za zarátavajú plody so zrelým vaječníkom rastliny a jeho obsahom. Voľne sa tento výraz rozširuje na zrelý vaječník a semená spolu s akoukoľvek štruktúrou, s ktorou sú kombinované.
Aby sme vysvetlili túto definíciu, treba sa zamerať na ovocie, ktoré je najbežnejšie a tým je jablko. Botanici považujú jadro jablka za ovocie, pretože je to zrelý vaječník obsahujúci semená. Ale pomocou jednoduchšej definície, ovocie sú celé plody, počíta sa k tomu aj dužina nielen jadro.
Bežné „zeleniny“ (pestované na záhrade), ktoré sú z botanického hľadiska ovocie, zahŕňajú: uhorky, papriky a paradajky. Zemiaky, mrkva a cibuľa sú príkladmi skutočnej zeleniny.
Tak prečo bolo také dôležité, aby boli paradajky legálne definované ako zelenina? No, už v roku 1883 bola zavedená sadzba na ochranu domácich pestovateľov zeleniny, zdanilo sa dovážanie zeleniny do Spojených štátoch amerických zo zahraničia.
V roku 1886 doviezol Nix paradajky zo západnej Indie. Správca prístavu v New Yorku Hedden uložil daň za paradajky, ktoré považoval za zeleninu. Odporcovia tohto skutku protestovali a podali žalobu proti Heddenovi a tvrdili, že paradajky sú botanicky ovocím, a preto by nemali byť zdanené ako zelenina.
Prípad nakoniec skončil na Najvyššom súde. Sudcovia sa rozhodli, že zatiaľ čo paradajky vyhovujú botanickej definícii ovocia, spotrebitelia si myslia, že sú zeleninou a tak by mali byť právne definované.
Či radšej preferujete, že paradajky sú ovocím alebo radšej zeleninou je úplne na vás. Hlavné je, že sú zdravé a treba ich konzumovať pravidelne. Obsahujú veľa antioxidantov, ktoré bojujú proti rakovine a iným chorobám. Najlepšie si je ich doma vypestovať alebo kúpiť od poľnohospodárov, ktorí nepoužívajú pesticídy.