Dnes nie je ničím neobvyklým, že ľudia chcú svoje peniaze zhodnocovať. Preto hľadajú rôzne formy, ako ich investovať a z mála, časom zarobiť viac, alebo veľa. jednou z možností, ktorú finančný trh ponúka, sú takzvané podielové fondy tento výraz ste už určite zaregistrovali v televízii, alebo na internete, či v tlači. Pozrime sa teda na to, ako toto investovanie prebieha v praxi.

diář
 
Každý človek na zemeguli si môže nakúpiť akcie, a to z akejkoľvek oblasti. Princíp zarábanie na akciách spočíva v tom, že kúpite niečo, čo je veľmi lacné a neskôr, keď tomu stúpne cena,  to predáte za väčšie peniaze. Teda, veľmi zjednodušene povedané. Takto to samozrejme funguje v ideálnom svete, pretože v realite môžete zarobiť, ale taktiež o peniaze prísť. Pre nás obyčajných smrteľníkov, je však problém najmä to, že nevlastníme tak veľké peniaze, aby sme si mohli nakúpiť napríklad akcie celosvetovo prosperujúcej spoločnosti. No a práve preto vznikli podielové fondy.
 
Princíp je v podstate veľmi jednoduchý. Akcie nenakupujete iba vy, ale istá skupina ľudí. tých si nehľadáte vy osobne. Ak do podielového fondu vstúpite, stanete sa jedným z investorov. Z akcií, ktoré fond vlastní, následne zarábate peniaze, samozrejme ak tieto akcie niečo zarábajú.

košík
 
V praxi to funguje nasledovne. Čím viac zaplatíte, tým viac podielových listín vlastníte. Ak by teda napríklad v podielovom fonde bolo celkovo desať investorov a vy si zakúpite dve podielové listiny, váš podiel budú dve percentá. Preto máte nárok na dve percentá, teda na váš podiel,  z celkového majetku, ktorý vlastní daný fond.
 
Tak ako do podielového fondu vstúpite z neho môžete kedykoľvek vystúpiť. Toto rozhodnutie je iba na vás. O tom či niečo v skutočnosti zarobíte, alebo o svoje financie prídete, rozhoduje situácia na trhu. Zapamätajte si však jedno. Nakupovať sa oplatí vždy vtedy, keď je niečo lacné. Predávajte naopak až potom, keď hodnota akcií stúpne.