Vytiahnite uhýnajúce rastliny
Ako prvý krok, vytiahnite všetky rastliny, ktoré majú problémy s hmyzom alebo trpia nejakým ochorením. Nechcete predsa, aby s vašimi rastlinami zimovali aj škodcovia, ktorí môžu napadnúť zdravé rastliny. Zbavte sa týchto hynúcich rastlín, ale nehádžte ich do vašej kompostovej hromady.

jablko

Postarajte sa o trvalky
Ostrihajte trvalky a nechajte ich vo výške 4 až 6 palcov. Nestrihajte ich však prvým úderom mrazu. Energia v hornej rastline prúdi do koreňových systémov, kde je uložená na zimu . Ak ju odstrihnete príliš skoro, zásoby energie sa nedostanú do koreňov. Počkajte, kým je rastlina mŕtva a potom ju odrežte.

Zbavte sa osliznutých listov
Pri strihaní sa uistite, že sa odstráni akákoľvek rastlina, ktorá sa po údere mrazu stala slizovitou. Dostaňte tieto slizké listy von z vašej záhrady, takže choroby a chrobáčiky na rastline neprezimujú. Škodcovia totiž milujú sliz. Tiež sa uistite, že vykopete všetky buriny a dáte vašej záhrade dostatok vody.

Pokryte záhradu kompostom
Pokrytie kompostovaného hnoja nad vašou záhradou obohacuje vašu pôdu o živiny a zabraňuje jej vyčerpaniu. Kompost sa môže skladať z mnohých vecí, vrátane všetkého, čo ste počas celého roka lúpali, až po potravinársky odpad z kuchyne a hnoja. Zamerajte sa na vyváženie hnedých a zelených materiálov pre dosiahnutie najlepších výsledkov kompostovania. Kompost by mal okrem iného obsahovať slamu listy a trávu. Starodávna prax kompostovania sa vracia späť do domácností a je to tá najlepšia vec, čo môžete urobiť pre vašu záhradku i matku Zem.

kompost

Niektoré druhy zeleniny majú čas
Jedna vec, ktorú si treba zapamätať o zeleninových záhradách je, že netreba sa ponáhľať so zberom brokolice či ružičkového kelu, pretože nielen tolerujú ľahké mrazy, ale kvôli neskoršiemu zberu majú o niečo sladšiu chuť.

Posaďte jarné kvety
Narcisy, tulipány, hyacinty a dokonca aj cesnak sa vysádzajú na jeseň. Pamätajte, že každá cibuľka by mala byť zasadená v hĺbke, ktorá je trojnásobkom jej výšky. Samotné cibuľky nepotrebujú veľa vody.