Ak sa nachádzame v situácii, v ktorej kupujeme nové okná, pravdepodobne počítame s ich životnosťou na minimálne 30 rokov. Po tento čas by preto mali plnohodnotne odrážať naše požiadavky pre komfortné bývanie.

Okno, žaluzie

Ak sa zameriame na materiál a najčastejšie voľby, potom musíme spomenúť najmä plast, prípadne drevo, no za zmienku rozhodne stojí aj hliník, ktorý síce predstavuje vyššie finančné náklady, no v niektorých prípadoch potrebné a ťažko nahraditeľné vlastnosti https://lmmont.sk/okna-brany-hlinikove-systemy/hlinikove-okna-a-dvere/. V súčasnosti sú  populárne aj kombinácie zmienených materiálov, kedy dostanete „z každého rožku trošku“ za pomerne prístupnú cenu.

Malé dievča za oknom

Pokiaľ je ale faktorom hlavne prístupná a teda relatívne nízka cena, potom sú doporučenou voľbou plastové okná. To je vlastne jeden z dôvodov, prečo sa s touto možnosťou stretávame najčastejšie. Ďalším dôvodom sú takisto ich veľmi schopné izolačné vlastnosti. Výsledkom je tak dosiahnutie potrebnej izolácie, relatívne sympatického dizajnu a to všetko za porovnateľne nízku cenu.

Niekto však určite rád preferuje sklá väčších rozmerov a teda efekt, ktorým by dosiahol veľkorozmerná okná, ktorých dominantnou súčasťou by bolo sklo. Samotný rám by bol pritom tenký a zbytočne by nezasahoval do tohto vytúženého dizajnu. A tu sa dostávame k bodu, prečo sa k známym voľbám radí tiež spravidla luxusnejší hliník.

Fialová stena, výrezy pre okná

Za zmienku v prípade hliníkových okien stoja aj vlastnosti ako stabilita, odolnosť a dlhá životnosť (cca 80 až 100 rokov). Viditeľný je ale tiež ich atraktívny dizajn, ktorý aj napriek svojej veľkosti pôsobí prekvapivo elegantne a esteticky.

  • V nemalej miere preto záleží na individuálnych požiadavkách a na tom, ktoré vlastnosti chceme uprednostniť.  K ním je následne vhodné prispôsobiť svoj výber.