Pre tých, ktorí nepoznajú menič napätia môže znieť táto vec ako prístroj, ktorí používajú iba elektrikári alebo sa o ňom učí na fyzike. Nie je to však pravda, nakoľko menič napätia je veľmi užitočná vec, ktorá môže vyriešiť veľa problémových situácií. Predstavte si, že cestujete autom veľmi dlhú cestu a počas cesty sa vám vybije mobil alebo si potrebujte nutne nabiť nejaké zariadenie. Keby neexistuje menič napätia, nebolo by to možné. Je to tak preto, lebo drvivá väčšina zariadení vyžaduje 230V napätie na nabíjanie. Napätie v automobile je však len 12V v osobnom aute alebo 24V v nákladnom aute. To znamená, že by ste nemohli použiť auto ako zdroj nabíjania pre bežné spotrebiče.  Zaujímavosťou je, že zatiaľ čo v Európe majú autá vyššie spomínané napätie, v Amerike je palubné napätie 110V. Existujú teda aj meniče napätia zo 110V na 230V, ale v Európe sa príliš nevyužívajú. Síce sa meniče používajú najbežnejšie v autách, nie je to ich jediné využitie. Môžete ich použiť aj na lodiach, člnoch, v kempingu či na záhradách alebo chatách.

unnamed

Menič napätia zariadi, že sa palubné napätia v aute, teda 12 alebo 24 voltové, premení na 230 voltové a tým pádom si môžeme v aute nabiť napríklad mobilný telefón. Čo je veľkou výhodou, je aj veľký počet ochranných mechanizmov, teda sa nemusíte báť, že by sa vám niečo mohlo stať. Medzi ne patrí ochrana proti skratu, prehriatiu, vysokému napätiu a aj teplotná ochrana. Samozrejme, že pred použitím si aj tak treba prečítať návod a dodržiavať bezpečnostné opatrenia.

stiahnuť

Cena tohto prístroja sa pohybuje od 30 do takmer 550 eur. Pre bežného užívateľa osobného auta však stačí menič za približne 50 eur. Preto ak ste sa už vy sami stretli s problémom, že vám v aute chýbala „zástrčka“ na nabíjanie alebo používanie spotrebičov, určite neváhajte a pozrite si ponuku meničov napätia, s ktorými tento problém jednoducho vyriešite.