Detská noha je ako nekonečný príbeh. Nie len to, že rýchlo rastie, ale existuje veľa druhov detskej obuvi. A taktiež nekonečne veľa názorov, ktoré sa nezhodujú ani u jednej mamičky. Samozrejme ide tu o to, aká matka ste. Lebo existujú mamičky napríklad „nákupné maniačky“, ktoré obliekajú a obúvajú svoje deti štýlovo a do značkového oblečenia už hneď ako vystrčia nos z pôrodnice. Potom sú tie matky, ktoré nechávajú deti chodiť bosé skoro vždy a všade a nepoužívajú ortopedické topánky, ale „barefoot“ obuv. Ale čo naozaj potrebuje také malé dieťa?dětské boty.jpg
Novorodenec prvé mesiace len leží a spoznáva svet buď z náručia rodičov, alebo z kočíka. Vlastne ostane tam, kde ho umiestnite. Takéto malé detičky fakt obuv nepotrebujú, stačia ponožky, prípadne capačky. Jasné, nevravím, že v decembri mu máte do kočíka obuť len ponožky. Mám na mysli, že také malé bábo naozaj nepotrebuje do kočíka značkovú obuv, ale funkčnú. V zime musí byť teplá a v lete je vzdušná. Dobrou voľbou sú kožené capačky, alebo ponožky s koženou podrážkou. Ja som túto obuv volila ako obuv po byte a teraz v lete v tom dcéra behá po tráve.
Dieťa, ktoré sa začína aktívne pohybovať, čoraz viac lozí a pomaly sa odhodláva chodiť potrebuje najlepšie svoje vlastné nové topánky. Je všeobecné známe, že detská noha sa začína vyvíjať, respektíve tvoriť klenba chodidla až v štvrtom roku života dieťaťa. To znamená, že naozaj je len na vás, či kúpite topánky s ortopedickou vložkou alebo si zvolíte tzv. „barefoot“ obuv, ktorá má naopak podrážku veľmi ohybnú.botičky.jpg Dieťatko má chodidlo vystlané tukovými vankúšikmi. Moje dieťa, keď sa začínalo stavať na nohy chodilo väčšinou bosé alebo s ponožkami. Prvé topánky sme riešili až keď sa pustila chodiť a priznávam sa, topánočky sme kúpili v bazári na internete. Nové som jej kúpila az na zimu v supermarkete. Úplne obyčajné snehule, ktoré vynosila celú zimu a na jar som ich rovno hodila do koša.
Takže rozhodnutie je len a len na vás. Zvoľte si obuv pre vaše dieťa podľa svojej intuície a neodcudzujte ostatných rodičov a matky, ktoré majú odlišný názor na obuv. Dodržujte správnu veľkosť topánočky a často to sledujte, pretože detská nožička naozaj rýchlo rastie.