Povedzme si na rovinu, že obedy v školských jedálňach nebývajú úplným kulinárskym zážitkom. Na druhej strane, však obsahujú presne to, čo by deti v danom veku mali konzumovať. Deti, ale svoje obedy nejedia. Ak neveríte, zaskočte do jedálne po ukončení vydávania jedla. Poproste pani kuchárky, nech vám ukážu vedrá s vyhodenými porciami. Verte, že budete veľmi, ale naozaj veľmi nemilo prekvapení. Mnohé deti sa polievky ani nedotknú, z druhého odjedia kúsok a ovocie skončí ako náhrada tenisovej loptičky po odchode zo školy. Mnohí rodičia radi prenášajú zodpovednosť na školu, kuchárky, normy a nechutné jedlo. Problém je ale niekde inde. Chceli by ste vedieť kde? No predsa vo vás.

matka s dcerou
 
Moc je vo vašich rukách
 
To, čo vaše deti jedia, čo nechcú, čo chcú, čo im chutí a nechutí, o tom rozhodujete vy. Na čo ich naučíte, to im bude chutiť. Teda aspoň vtedy, keď sú ešte malé a vaše názory sú pre ne sväté. Ak vaše dieťa vyhadzuje polovicu obeda v škole, mali by ste sa zamyslieť nad tým, či nerobíte niečo zle.

chlapec
 
Zlé jedlo? Možno len priveľa možností
 
Mnohé deti odmietajú jesť obedy v školách nie preto, že im nechutia, ale preto, že po ceste domov majú po ruke McDonald, alebo inú „fajnovú“ „reštiku“. Úvodzovky pri oboch slovíčkach nie sú gramatickou chybou, alebo preklepom! Nie je nič zlé na tom, ak raz za čas so svojimi deťmi navštívite podobné podniky. Ak sa v nich však budú stravovať každý deň, asi tušíte, že to nie je dobré.
 
Starajte sa
 
V prvom rade, by ste sa o túto tému mali zaujímať. Nespoliehajte sa na to, že vám vaše dieťa povie, že obedy poctivo konzumuje. Skočte aspoň raz za čas do školy, ideálne priamo do jedálne. Samozrejme, môže sa stať aj to, že obedy naozaj nie sú jediteľné. V tom prípade sa nebojte ozvať. Zájdite za vedúcou školskej jedálne, alebo za riaditeľkou školy. Ak to bude potrebné, pokojne napíšte priamo na ministerstvo. Všetko sa dá riešiť, ak sa chce.