História šitia
Šitie je zručnosť, ktorú praktizuje takmer každá ľudská civilizácia na planéte, v minulosti i v súčasnosti. Súčasní archeológovia potvrdili cestu šitia až do paleolitu (30 000 pred nl). Ihly boli vyrobené z kostí, ktoré sa používali na šitie kožušín a kože. Až do 3. storočia pred naším letopočtom v Nemecku boli ihly vyrobené zo železa. Potom v chráme Han v Číne bol najstarší náprstník objavený ako súčasť kompletného šijacieho setu. Náprstok pochádza z obdobia okolo 200 pred našim letopočtom. do 200 nášho letopočtu.

šicí stroj

To by bolo najpokrokovejšie šitie až do roku 1790, kedy bol vynájdený prvý šijací stroj. Tento šijací stroj vytvoril reťazové stehy a bol navrhnutý pre kožu a plátno, hlavne pre vytváranie topánok. Prvý praktický šijací stroj bol vynájdený až v roku 1830. O desať rokov neskôr sa tieto stroje používali pri tvorbe francúzskych vojenských uniforiem, bohužiaľ továreň zničili pracovníci, ktorí sa obávali, že budú nahradení strojmi.

Napriek ich úspechu však žiaden z týchto šijacích strojov nebol schopný súťažiť so šitím ručne vyrobených vecí. To bolo až do roku 1846, kedy Elias Howe vytvoril stroj, ktorý by mohol šiť dokonale rovné švy. Šijacie stroje sa naďalej zlepšovali a poskytovali viac služieb ako roky plynuli ďalej.

Dnes mnohí ľudia môžu šiť rukami i šijacími strojmi, je to tak kvôli preferencii, ako aj nutnosťou. Mnoho ľudí tvrdí, že ručne šité výrobky majú vyššiu kvalitu, zatiaľ čo položky šité šijacím strojom sú často presnejšie. Stroje používané priemerným človekom sú niekedy príliš objemné alebo úzke na použitie pri určitých projektoch, takže je často potrebné mať predstavu o tom, ako sa zapojiť do oboch typov šitia.

Typy šitia
Existujú dva hlavné typy šitia. Prvý je známy ako jednoduché šitie a druhý je známy ako ozdobné šitie. Jednoduché šitie pozostáva zo šitia, ktoré vytvára šaty, jednoduché prikrývky a dokonca aj topánky. Tento typ šitia sa dá ľahko naučiť na jednoduché, ale pokročilejšie oblečenie môže zahŕňať ťažšie stehy a vzory, ktoré môžu byť niekedy ťažké pochopiť.

nitě

Ozdobné šitie zahŕňa viac dekoratívnych typov šitia, ako je vyšívanie, obruba, klobúk. Výšivka patrí k najznámejším a najvyhľadávanejším. Väčšina remeselníckych predajní bude predávať súpravy na kríženie a vyšívanie na vytvorenie umeleckých diel, ktoré môžu byť zarámované alebo prikrývky pre dojčatá.