Tai Chi je tiež známy ako Tai Chi Chuan, T\’ai Chi, Taiji atď. Toto staroveké čínske bojové umenie je populárne po celom svete kvôli jeho zdravotným prínosom a relaxačným efektom a stále viac sa používa ako alternatíva k iným formám bojové umenie.


tai chi

Bojové umenia môžu byť rozdelené do dvoch základných kategórií: tvrdé bojové umenia a jemné bojové umenie, známe aj ako vnútorné umenie. Karate a Kung Fu sú príklady tvrdých bojových umení. Ba Gua a Tai Chi sú príkladmi jemných bojových umení. Pohyby v Tai Chi sú pomalé, jemné a tečúce a zdôrazňujú vnútornú silu a nie brutálne pohyby tvrdých bojových umení.


Tieto tečúce, jemné a pomalé pohyby sú vykonávané s presnosťou na dosiahnutie správneho efektu.
Tai Chi je populárny na Západe, keďže mnohí ľudia si osvojili Tai Chi pre svoje relaxačné vlastnosti a pre zdravie. Spôsob, akým sa praktizuje v západných krajinách, možno najlepšie opísať ako pohybujúcu sa formu meditácie a jogy v kombinácii. Umenie sa praktizuje v mnohých formách alebo „súboroch“, ktoré tvoria postupnosť pohybov. Mnohé z týchto pohybov boli odvodené z bojových umení a z prirodzeného sveta, ako prirodzené pohyby vtákov a zvierat. Tvorcovia, ktorých pohyby boli kopírované, boli tigra, jeleň, medveď, opice a vtáky. Všetky pohyby sú pomalé a elegantné s plynulým prechodom z jedného pohybu na druhé.

kung gu

História
Je ťažké vysledovať pôvod Tai Chi, preto sa musíme spoliehať na legendu, aby sme poznali skutočný zdroj tejto krásnej formy bojových umení. Tai Chi sleduje svoj pôvod v Číne približne v rokoch 220 až 265 nášho letopočtu. Joga bola v Číne známa ako Saolin chuan (chuan znamená box). Chang San Feng, taoistický mních, ďalej rozvíjal umenie Tai Chi v 13. storočí nášho letopočtu. Táto umelecká forma bola neskôr združená s rôznymi rodinami v Číne. Každá rodina vyvinula svoju vlastnú formu Tai Chi založenú na pôvodnej forme a označila ho priezviskom.